شنیون عروس


در روزهای اخیر تقاضای دلار در بازار ارز افزایش یافته که همین امر منجر به تغییرات قیمتی این ارز شده است. فعالان بازار ارز تقاضای مسافران حج تمتع را از دلایل داغ شدن کاسبی دلالان و سفته بازان ارز عنوان می‌کنند.

به گزارش مهر، هر ساله با نزدیک شدن به ایام حج تمتع و با افزایش تقاضای ارز به ویژه دلار در بازار داخلی، بازار ارز دچار تلاطم می شود. سال گذشته در همین ایام بود که بازار ارز کشور دچار شوک بزرگی شد و برای اولین بار قیمتهای جدیدی در این بازار رکوردزنی کردند.

در  روزهای اخیر هم بازار ارز به ویژه نرخ دلار با نوسانات بزرگی مواجه شد و قیمت دلار در روزهای گذشته به مرز 1275 تومان در بازار آزاد هم رسید و بازار کاسبی دلالان و سفته بازان ارز را داغ کرد.

مسافران سفر حج تمتع برای تهیه ارز مورد نیاز خود به ویژه دلار تنها به ارز محدود و سهیمه بندی شده بانکها کفایت نمی کنند و برای همین منظور و برای تامین ارز مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه می کنند.

دلالان و سفته بازان هم که همواره از این بازار سودجویی کرده اند، با افزایش تقاضا نرخها را افزایش می دهند . در این میان، افزایش تقاضا در بازار ارز منجر به افزایش نرخها شده است، به عبارت دیگر یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ دلار افزایش تقاضا در بازار است.

بانک مرکزی سال گذشته در همین مقطع زمانی بود که با افزایش ناگهانی نرخ دلار در بازار مواجه شد و برای تامین ارز مورد تقاضای جامعه، اعلام کرد که عرضه ارز به میزان بیشتری به صرافی های بانکی و مجاز صورت خواهد گرفت.

نرخ دلار در هفته گذشته نوساناتی را تجربه کرد اما این نوسان نشان می دهد که روند قیمتی روبه بالا بوده است، به طوریکه نرخ دلار در روز شنبه هفته گذشته 1235 تومان نرخ گذاری شده بود که این نرخ در دو روز پس از آن به قیمت 1245 تومان رسید.

در روز 22 شهریورماه جاری نرخ دلار به 1252 تومان و در روز پس از آن به 1255 تومان و در پایان هفته گذشته یعنی 24 شهریورماه به قیمت 1260 تومان رسید یعنی طی هفته گذشته نرخ دلار به طور متوسط 25 تومان افزایش یافت.

طوفان نرخ دلار

در نهایت نرخ دلار در روز شنبه هفته جاری به بالاترین حد خود یعنی 1275 تومان رسید اما دیروز تاحدودی کاهش یافت و قیمت 1265 تومان را تجربه کرد. نرخ دلار در روز جاری نیز 1255 تومان اعلام شده است، اما صرافان و فعالان بازار ارز پیش بینی می کنند که نرخ دلار در بازار آزاد افزایشی باشد. 

با توجه به این امر، بهتر است که بانک مرکزی برای پیشگیری از نوسانات احتمالی از هم اکنون به فکر تامین ارز نیاز بازار و مسافران سفر حج باشد تا قیمت ارز به ویژه دلار در بازار مجددا دچار تلاطم و طوفان نشود.

بانک مرکزی هم امروز نرخ دلار بانکی را افزایش داد و قیمت آن را 1070 تومان تعیین کرد. البته قیمت یورو بر عکس نرخ دلار طی روزهای اخیر روندی کاهشی را تجربه کرده است و نرخ آن توسط بانک مرکزی 1465 تومان تعیین شده است. نرخ یورو در بازار آزاد هم 1745 تومان است.

در حال حاضر اختلاف قیمت دلار در بازار اصلی و فرعی بر خلاف سیاست یکسان سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی همچنان وجود دارد و این اختلاف قیمت به 185 تومان رسیده است.
نوشته شده در  2015-08-19  توسط taavony 


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ