آیا شیر خشک میتواند جایگزین شیر مادر شود؟

 

شير مادر كامل‌ترين غذاي موجود براي كودك است و هيچ شيري نمي‌تواند به طور كامل جايگزين شير مادر شود.

 

دفتر علوم پزشكي تهران محققان دانشگاه علوم پزشكي تهران معتقدند: با تمام پيشرفت‌هايي كه در جهت كشف مزاياي شير مادر و به دنبال آن پيشرفت كارخانه‌هاي توليدكنندة شير خشك، براي همانندسازي با شير مادر بدست آمده، بايد دانست كه شير مادر در مقايسه با پيشرفته‌ترين شير خشك‌هاي ساخته شده با تركيب مشابه، بسيار بهتر است.

 

هر چند شير خشك‌هاي جديد ساخته شده، فاصلة بين شير مادر و شير گاو را تا حد امكان پر كرده‌اند، از جمله شبيه‌سازي پروتئين‌ها و چربي‌هاي اشباع نشده، ولي باز هم نمي توانند جايگزين شير مادر شوند.

 

آمار مرگ شير خشك‌خوران بيش از 18 برابر شير مادر خوران است. هر ساله 15 ميليون كودك زير 5 سال در جهان از بين مي‌روند كه علت عمده اين مرگ و مير، بيمار‌ي‌هاي عفوني است.

 

نسبت‌هاي موجود بين اطفال و گروه‌هاي مختلف با تغذيه متفاوت از اين قرار است: كودكاني كه شيرمادر و شير كمكي مي‌خورند 2.6 برابر، گروهي كه شير مادر با شير خشك و غذاي كمكي مي‌خورند 3.7 برابر، گروهي كه شير مادر و شير خشك مي‌خورند5.7 برابر، گروهي كه شير خشك و غذاي تكميلي دريافت داشته‌اند 15.6 برابر و در شيرخشك‌خوران صرف 18.3 برابر نوزاداني بوده است كه شير مادر خورده‌اند.

 

علاوه بر اين تغذيه با شير مادر به عنوان يك روش تغذيه‌اي ارجح، به واسطة امتيازات علمي و روحي-رواني، همواره مدنظر بوده و به عنوان يك انتخاب برتر از طرف مادر مطرح است. شير مادر در بين انواع شير قابل دسترس، مناسب‌ترين است، چرا كه به طور بي‌نظيري با احتياجات نوزاد تطبيق دارد.

 

گروهي از امتيازات شيردهي مادر عبارتند از: نياز به گرم كردن ندارد، عاري از ميكروب است، نيازي به ظرف و سرشيشه تميز ندارد، خطر حساسيت و آلرژي به پروتئين شير گاو را كاهش مي‌دهد، حاوي اجزاي ايمني (ايمونوگلوبين)، ماكروفاژ ضد باكتري و ويروس است، آهن شير مادر بهتر از آهن شير گاو جذب مي‌شود، پروتئين آن قابليت هضم و جذب بيشتري از شير گاو دارد و حاوي مادة پيشگيري كننده از رشد ميكروب خاصي است كه عامل اسهال و بيماري‌هاي وخيم مي‌باشد.

 

همچنين شير مادر حاوي كلسترول، تورين، نوكلئوتيدها و اسيد چرب‌هاي خاصي است و موجب رشد طبيعي فك و جلوگيري از رويش نامناسب دندان‌ها مي‌شود. يك تغذيه موفق با شير مادر، تجربه‌اي راضي كننده براي هر دوي آنها خواهد بود. مادر شخصاً در امر تغذيه فرزند خود شركت كرده و در واقع يك احساس موثر بودن و به انجام رسانيدن يك كار مهم را خواهد داشت. طفل نيز يك ارتباط نزديك و دلخواه فيزيكي با مادرش برقرار مي‌نمايد. تغذيه توسط مادر همچنين فرصت برقراري يك تماس لذت بخش جسماني بين مادر و فرزند را افزايش مي‌دهد.

 

به گزارش ایسنا، شيردهي براي مادر نيز مزايايي دارد؛ با اولين مكيدن، اكسي توسين آزاد مي‌شود كه با اثر بر رحم موجب جمع شدن سريع رحم و بازگشت آن به حالت اول و جلوگيري از خونريزي پس از زايمان مي‌شود.

 

شير دادن از ابتلا به سرطان پستان تا حد زيادي جلوگيري مي‌كند و چربي اضافي كه مادر به ميزان 2 كيلوگرم در دوران حاملگي پيدا كرده، با شير دادن از بين مي‌رود. اگر مادر مدت 2 سال شير بدهد، اضافه وزن ناشي از بارداري وي برطرف خواهد شد.

منبع:salamatnews

نوشته شده در  2018-07-04  توسط taavony 


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ