توقف ثبت نام مسكن مهر

 

زماني كه بحث مسكن مهر از سوي دولت مطرح شد بسياري از كارشناسان و تحليلگران حوزه مسكن اعلام كردند كه طرح مسكن مهر طرحي غير كارشناسي است و قطعا در آينده لطمات زيادي به بخش مسكن وارد خواهد كرد و بيشتر آنان نيز معتقد بودند كه در اين طرح، بيشتر از نظر احساسي به موضوع توجه شده و اين طرح طرحي ناموفق و شكست خورده است. با تمام اين تفاسير و مخالفت‌ها طرح مسكن مهر پا به ميدان گذاشت تا خاطره ناكامي طرح استيجار را از ذهن‌ها پاك كند.

قرار بود دولت وقت با ساخت‌وساز زمين، مردم را صاحب خانه كند اما موفق نشد و چند سال بعد طرحي به نام مسكن‌مهر با شكل و شمايل تازه از راه رسيد. مسوولان امر آن را نجات بخش بازار مسكن معرفي كردند و بزرگ‌ترين و موفق‌ترين اقدام دولت نهم دانستند كه پيش از اين تكرار نشده بود. مسكن مهر پا به ميدان گذاشت و بارقه‌يي از اميد براي قشر اعظمي از جامعه را روشن كرد تا شايد آرزوي خانه‌دار‌شدن اقشار كم درآمد جامعه به حقيقت بپيوندد. با گذشت ماه‌ها معلوم شد اين طرح نيز راه به جايي نخواهد برد اما اين طرح، تنها راهكاري بود كه دولت نهم براي خارج شدن از بحران مسكن آن را به اجرا درآورد؛ طرحي كه امروز بسياري از كارشناسان آن را شكست‌خورده دانسته‌اند و هر روز بر تعداد انصرافي‌هاي اين طرح افزوده مي‌شود.

عرشه توفان‌زده مسكن مهر با‌توجه به اوضاع و احوال بحران زده بخش مسكن معلوم نيست با چه سرنوشتي مواجه خواهد شد كه حتي گفته مي‌شود اجراي طرح هدفمند‌سازي يارانه‌ها نيز بطور كلي مسكن مهر را به زمين مي‌زند چراكه با حذف يارانه‌ها و افزايش قيمت كالاها سبب مي‌شود با تسهيلات فعلي كه دولت براي ساخت زمين ارايه مي‌دهد اميدي به پايان ساخت اين خانه‌ها نباشد. با گذشت زمان، مسكن مهر نشان داد نمي‌توان حسابي روي آن باز كرد در اين ميان صرف نظر از مشكلات اجرايي طرح مسكن مهر، دولت نيز دچار سردرگمي شده است.

هرچند دولت سعي مي‌كند كاستي‌ها، موانع و ناهماهنگي‌ها در طرح مسكن مهر را تا حد ممكن مسكوت بگذارد، اما صداي هم توليد‌كننده و هم مصرف‌كننده بلند شده كه اين نشان مي‌دهد عزم دولت براي تامين مسكن چه براي گروه‌هاي كم‌درآمد در قالب مسكن مهر و هم ديگر اقشار جامعه هنوز به نتيجه نرسيده است.

با وجود تاكيد مكرر دولت بر اجراي طرح‌هاي مختلف براي حل معضل مسكن، پس از ركود در ارايه در اعطاي تسهيلات ساخت و ساز واحد‌هاي مسكوني از ابتداي سال 87 به دليل اعمال سياست‌هاي انقباضي و توقف پرداخت برخي از تسهيلات براي برخي از طرح‌ها از جمله نوسازي بافت‌هاي فرسوده به دليل در اولويت قرارگرفتن مسكن مهر، اما متاسفانه طرح ايجاد مسكن ارزان قيمت براي اقشار آسيب پذير جامعه اكنون رويايي براي همه مردم تبديل شده است و با وجود اينكه مسوولان كشور از پيشرفت اين طرح خبر مي‌دهند اما شنيده‌ها حاكي از آن است كه طرح مسكن مهر هم نتواند به اهداف مورد نظر يعني خانه‌دار كردن افراد كم درآمد، دست يابد.

در حالي كه يكي از معاونين وزير مسكن و شهرسازي در شهريور ماه سال جاري از ثبت نام جديد براي مسكن مهر بر اساس سياست جديد وزارت مسكن پس از اتمام قرارداد چند استان خبر مي‌دهد و مي‌گويد: «هنوز در برخي از استان‌هاي كشور كه حدود 5 تا 6 استان است قرارداد ساخت مسكن آنها به اتمام نرسيده است. بنابراين زماني كه اين استان‌ها يا مثلا شهرهاي بالاي 25 هزار نفر قرارداد و برنامه‌هايشان به اتمام رسيد و به آن سقف مورد برنامه برسد ثبت‌نام جديد مسكن مهر صورت مي‌گيرد».

«ابوالفضل صومعلو»، معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن در گفت‌وگو با فارس از تعيين حكم برنامه پنجم براي توليد سالانه مسكن و شرايط ثبت نام مسكن مهر خبر مي‌دهد و مي‌افزايد:

«عقد قرارداد و تفاهمنامه اضافه بر عدد برنامه را براي مسكن مهر ممنوع كرده‌ايم و فعلا ثبت نام نخواهيم كرد و در حكم برنامه پنجم قرار است سالانه 940 هزار مسكن توليد شود.‌ » وي در ادامه درباره اينكه اعلام شده كه ثبت نام مسكن مهر سال آينده است آيا صحت دارد مي‌گويد: «نگفتيم ثبت نام مسكن مهر سال آينده صورت مي‌گيرد ما عقد قرارداد و تفاهمنامه اضافه عدد برنامه را ممنوع كرديم چون احتمال اين است كه براي 937 هزار واحد مسكوني صددرصد متقاضي نداشته باشيم».

وي ادامه مي‌دهد: «در حال حاضر برخي از شهرها و استان‌ها به ما اعلام كرده‌اند كه مرحله اسكلت را گذرانده‌اند ولي فعلا متقاضي وجود ندارد بنابراين استان‌ها پيش بيني كرده‌اند كه فعلا ثبت‌نام نكنيم چون متقاضي كم است، اما براي سال 90 ما عدد برنامه پنجم را كه 940 هزار واحد مسكوني است اعلام كرده‌ايم و آنها هم نياز خود را نصف اين برنامه به ما اعلام كرده‌اند و ما داريم روي آن كار مي‌كنيم كه آيا آزاد بگذاريم و هر جا هر فردي نياز است ثبت نام كند يا يك عدد اعلام كنيم و فعلا در حال بررسي اين موضوع هستيم.

صومعلو تاكيد مي‌كند: «ما جلوي ثبت‌نام را نگرفته‌ايم و هر فردي مي‌رود در استان يا شهر خود ثبت‌نام مي‌كند اما بحث ما روي تفاهم سه جانبه است كه يك سازنده حرفه‌يي بيايد و اين كار را انجام دهد.» وي در پاسخ به اين سوال كه پس از سال 90 ثبت‌نام مسكن مهر انجام مي‌شود تاكيد كرد: «براي سال 90 عدد را ما توزيع كرده‌ايم و در برنامه پنجم توسعه كشور برنامه توليد مسكن از سال 89 تا پايان 93 حدود 5/4 ميليون واحد مسكوني است، بنابراين براي سال 90 حدود 940 هزار واحد مسكوني در برنامه گفته شده است و ما هم توزيع كرده‌ايم اما همه اين عدد قرار نيست كه مسكن 99 ساله باشد».

صومعلو تصريح مي‌كند: «اين عدد مربوط به بخش خصوصي، بازسازي بافت فرسوده، حمايت بانكي از خود مالكان و تعدادي هم برنامه مسكن مهر است و اين اعداد به استان‌ها ابلاغ شده است اما فعلا به استان‌ها اختيار داده شده كه نيازها را جمع‌بندي كنند و يك عددي هم به ما داده‌اند».

معاون امور مسكن و ساختمان وزير مسكن و شهرسازي مي‌گويد: «عدد 940 هزار واحد مسكوني كه ما اعلام كرديم به عنوان عدد برنامه پنجم است، 430 هزار واحد مسكوني هم استان‌ها به عنوان پيش‌بيني نياز به ما اعلام كرده‌اند اما قطعي نكرده‌ايم و در حال بررسي آن هستيم».وي در پاسخ به اينكه در مرحله دوم ثبت نام مسكن مهر چه تعداد واحد مسكوني ساخته خواهد شد تصريح مي‌كند: «در برنامه پنجم عدد 940 هزار واحد مسكوني اعلام شده است و اين حكم برنامه پنجم توسعه است منتهي اين دليل نمي‌شود كه همه اين عدد را دولت و وزارت مسكن انجام دهند»...../تحلیل:عصرایران

نوشته شده در  2015-04-16  توسط taavony 


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ